Veľké prekvapenie na blogu

Autor: Vladimir Ivantyšyn | 8.4.2013 o 18:24 | (upravené 8.4.2013 o 18:38) Karma článku: 3,39 | Prečítané:  446x

V drvivej väčšine obstarávanie vygeneruje drahšiu ponuku než nájdeme na internete. V tomto jednom prípade sa uskutočnilo niečo čo bloger nepredpokladal a tak mohol napísať kritický blog bez hlbšieho overenia faktov. Výstupom obstarávania totiž bola prekvapujúco cena, ktorá je nižšia ako cena v internetovom obchode. Blog Mateja Hlôšku je tak nechceným a paradoxným ocenením práce odboru verejného obstarávania Ministerstva spravodlivosti. Zároveň však je aj prínosnou výpoveďou o dôveryhodnosti celého systému, ktorý - keď sa ukáže efektívny - tak to všetkých prekvapenie.

Ministerstvo spravodlivosti nakupuje tlačiarne nehospodárne, lebo na internetovom obchode sa dajú kúpiť tlačiarne zhruba o 15 % lacnejšie. Celkovo sa tak „premrhala“ suma idúca možno aj do stoviek Eur. Tak sa dá zhrnúť posolstvo jedného veľmi kritického a emotívneho blogu Mateja Hlôšku .Pikantné je na tom, to že je to – prekvapujúco - presne naopak. Ministerstvo obstaralo v skutočnosti lačiarne ešte lacnejšie než blogerom starostlivo vybraná „najlacnejšia ponuka“.

Ministerstvo spravodlivosti v naozaj obstaralo tlačiarne o zhruba 8 eur na tlačiareň lacnejšie. A to, keď sa nad tým zamyslíme, je naozaj dôvodom na prekvapenie. Predovšetkým preto, že sa autor blogu pustil do tvrdej kritiky bez pokusu o overenie faktov. Druhým prekvapením je to, že komplikovaný a administratívne náročný proces verejného obstarávania vôbec môže viesť k efektívnejšiemu výsledku než keď hľadáme ponuky na internete.

Najprv vysvetlenie. Rozdiel v cene, ktorý viedol autora blogu k rozhorčeniu je spôsobený okrem iného rozdielnou dĺžkou záruky. Cena uvádzaná blogerom platí totiž pri štandardnej záruke. Ale Ministerstvo obstaralo predĺženú záruku. Ale aj internetový obchod ponúka dokúpenie predĺženej záruky, takže sa dá porovnávať korektne. Keď teda zoberieme do úvahy dĺžku predĺženej záruky, tak cena tlačiarne na internetovom obchode je potom 1 966,04 eura. (Približne, lebo internetový obchod neuvádza presne takú dĺžku záruky ako vyžadovalo Ministerstvo spravodlivosti). Ministerstvom obstaraná cena je 1957,20 eura, čiže o cca 8 eur menej.

Takmer na vlas rovnaký rozdiel v prospech Ministerstva uvidíme pri inom type tlačiarne obstaranej bez rozšírenej záruky a kde môžeme porovnávať hneď a bez prepočtov. Rozdiel je opäť zhruba 8 Eur. Cena jednej tlačiarne kúpenej ministerstvom bola bez predĺženej záruky 3 840 eur. Cena na internetovom obchode je pre rovnaký typ bez predĺženej záruky 3 848.60 eura. Ministerstvo tak
znovu obstaralo o cca 8 eur lacnejšie.

Takže opäť – aj v tomto prípade Ministerstvo obstaralo tlačiarne lacnejšie a to zhruba o 8 eur na kus. A to hovoríme len o jednom parametri s vplyvom na cenu – dĺžke záruky. A čo takto ešte zobrať do úvahy rýchlosť servisu pri pokazenej tlačiarni? Či novú tlačiareň uvidíme za mesiac, alebo za tri dni. A v neposlednom rade, bude tu internetový obchod ešte za tri roky, aby sme vôbec kde mohli uplatniť reklamáciu?

Ministerstvo obstaralo lacnejšie. Koniec. Tým by vlastne mohla odpoveď blogerovi k tomuto jednému prípadu skončiť. Ale bola by to len prvá polovica odpovede. A tá druhá je v skutočnosti aleko zaujímavejšia a je aj dôvodom na znepokojenie.

Bloger totiž celkom pochopiteľne predpokladal, že obstarávanie skončilo drahšou ponukou než sa dá nájsť na internete a preto sa ani nezaťažoval overovaním detailov. Však všetci vedia, že tendre sú predražené, tak načo strácať čas.... A takmer vždy by mal pravdu. Obstarávanie je totiž naozaj drahšie. A nie bez dôvodu. Tým dôvodom je veľká administratívna náročnosť procesu vereného obstarávania. Chcelo by to dodať - prehnane veľká náročnosť.

Za posledných 5 rokov sa zákon o verejnom obstarávaní značne rozšíril. Vtedy stačilo v zákone na popis procesov zhruba 35 tisíc slov, dnes je to už viac ako 50 tisíc. A k tomu musíme pripočítať produkciu všetkých podzákonných noriem akými sú napríklad vyhlášky Úradu pre verejné obstarávanie. Výsledkom je spleť noriem.

Zákon a procesy obstarávania sú už tak komplikované a rozsiahle, že zamestnávajú špecializovaných expertov na strane obstarávateľa aj dodávateľa. To pochopiteľne stojí čas týchto expertov.Výsledkom je to, že výstupy obstarávaní sú takmer vždy drahšie ako tie, ktoré by sme získali prieskumom na internete. A odborný pracovník má len málo možností, aby to zmenil. Zákon totiž tiež účinne minimalizuje možnosti reálneho vyjednávania a hľadania optimálnej ponuky pri rokovaniach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?